MKG


İsrail’den kritik İran açıklaması!

İsrail’den kritik İran açıklaması!

İran’ın gizli nükleer silah faaliyetlerine dair ellerinde yeni ve somut deliller olduğunu öne süren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İran’ın nükleer arşivinin kopyalarını ele geçirdiklerini iddia etti.

BM Güvenlik Konesyi’nin 5 daimi üyesi artı Almanya’nın İran’la uzun yıllar süren müzakerelerin ardından 2015 yılında vardığı nükleer anlaşmayı başından beri sabote etmek için elinden geleni ardına koymayan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bu kez ABD’in Irak’ı işgal etmesinden önce Saddam’ın olmayan kitle imha silahlarıyla ilgili sunumlarını hatırlatan bir şovla uluslararası kamuoyunun karşısına çıktı.

İran’ın gizli nükleer silah faaliyetlerine dair ellerinde yeni ve somut deliller olduğunu öne süren Netanyahu, İran’ın nükleer arşivinin kopyalarını ele geçirdiklerini iddia etti.

İSRAİL’DEN FLAŞ İDDİA

İsrail lideri, ‘İran yönetiminin daha önce hiç nükleer silah geliştirmeye çalışmadığını savunduğunu, ama ele geçirdikleri yarım ton İran belgesinin geçmiş nükleer silah programlarını kanıtladığını’ öne sürdü.

‘Ele geçirdikleri 100 binden fazla belgenin nükleer anlaşmanın yalanlar üzerine kurulu olduğunu kanıtladığını’ ortaya atan Netanyahu, ‘ellerindeki belgelerin İran’ın tüm dünyaya yalan söylediğini kanıtladığı’ iddiasında ısrar etti.

BU GELİŞMELERDEN ÖNCE ABD İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Netanyahu, bu gelişmeler öncesinde, CIA Direktörü iken ABD Dışişleri Bakanı olarak atanan Mike Pompeo’yu ağırlamıştı.

İRAN: PROPAGANDA GÖSTERİSİ

İran cephesi ise Netanyahu’nun suçlamalarının “temelsiz ve propagandadan” ibaret olduğunu savundu. Resmi haber ajansı IRNA, “Netanyahu, saçma sovlarıyla ünlü” ifadesini kullanırken, yarı resmi haber ajansı Fars ise “propaganda gösterisi” dedi.

RUSYA’YLA GÖRÜŞTÜ

İsrail Başbakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bugün akşam Başbakan Benyamin Netanyahu, İran’ın nükleer silah programıyla ilgili evrakları açıkladıktan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “İki lider, Suriye’deki durumu değerlendirdi ve en kısa zamanda görüşme konusunda anlaştı” dendi.

TRUMP NÜKLEER ANLAŞMADAN ÇEKİLEBİLİR

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, İran’la 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini aksi takdirde ülkesinin anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı.

KRİTİK TARİH 12 MAYIS

Trump’ın, İran ile 5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) arasında imzalanan nükleer anlaşmayla ilgili son kararını 12 Mayıs’ta açıklaması bekleniyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sanmar https://astropaykasa.org/  Designed By Paykasa